دانشمندان استرالیایی میگویند:چشم مصنوعی تا دو سال دیگر

 

پرفسور سوآنینگ می گوید: «اگر شما به قطار و تابلوی اعلانات قطار که به شما ایستگاه مورد نظرتان را می گوید فکر کنید؛ تنها چند نقطه است که شما روی آن می بینید. این وسیله خاص صدها عدد از آن نقاط را در بردارد و امیدواریم که به هدایت فرد کمک کند. ممکن است به شما بگوید که کسی در نزدیکتان است. راهرو کجاست، پنجره کجاست و چیزهایی از این قبیل که می تواند در زندگی روزمره به شما کمک کند.»

یک دوربین کوچک که در میانه یک عینک تعبیه شده تصویر را می گیرد و آن را به ریزتراشه کاشته شده در چشم انتقال می دهد.

سپس این تصویر به مجموعه ای از تصاویر ساده شطرنجی تبدیل می شود تا مجموعه ای از خطوط و لبه ها را فراهم کند. بدین ترتیب افرادی که قدرت بینایی کم دارند یا که نابینا هستند می توانند مسیر خود را پیدا کنند.

هنوز تا بازگرداندن بینایی طبیعی راه درازی در پیش است. ولی این وسیله ممکن است برای آنهایی که بینایی خود را به دلیل بیماری از دست می دهند فراهم کننده کمک های حیاتی باشد.

لیتون بوید که مانند یک و نیم میلیون نفر دیگر در سراسر جهان از کوری شبکیه چشم رنج می برد امیدوار است که این ریزتراشه جدید تغییری اساسی در زندگی و تحرک او ایجاد کند و می گوید: «حرکت دور شهر و محل زندگیتان و هر جایی که می روید یک امتیاز ویژه است و آنطور که می فهمم برایم فرقی نمی کند که تصویر شطرنجی باشد. مثل این است که به یک نمایشگر خطی در حال پرواز، نگاه می کنید. برای کسی که هیچی نمی بیند شورانگیز است، حتی می توانید تصاویر را رنگی ببینید.»

این ریزتراشه جدید اکنون تنها باید یک سری از آزمون ها را در آزمایشگاه پشت سر بگذارد و تیم سازنده آن امیدوار است که در سال ۲۰۱۳ این سیستم بینایی به طور آزمایشی در چشم انسان، نصب شود.

منبع:VOA

 

/ 0 نظر / 18 بازدید