گروه «میکروب روده» شما چیست؟ شیوه جدید طبقه‌بندی رفتار و اندیشه انسانها با باکتر

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد: روده‌ها یا شکمبه ممکن است بیش از آن چه که تاکنون تصور می‌کردیم، بر اندیشه و رفتار ما تأثیر داشته باشند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان موسسه کارولینسکا در سوئد و موسسه ژنوم در سنگاپور تحت هدایت سون پترسون به تازگی در «Proceedings of the National Academy of Sciences» گزارش کردند که فلورای معمولی روده - باکتری‌هایی که در روده‌ها قرار دارند- تاثیر قابل توجهی بر رشد مغز و در نتیجه رفتار ما دارند.

دانشمندان مدت‌ها بود دریافته بودند سلول‌های باکتریایی که بر روی پوست و درون شکمبه ما جای دارند، ده به یک بیشتر از سلول‌های انسان هستند. در واقع، بونی باسلر، دانشمند دانشگاه پرینستون، حدود 30 هزار ژنی را که بطور میانگین در بدن انسان است، با بیش از سه میلیون ژن باکتری‌هایی که در بدن ما قرار دارند، مقایسه کرد و نتیجه گرفت که ما در مرحله آغازین درک این مطلب قرار داریم که مسافران باکتریایی ما چه تاثیری بر زندگی روزانه ما دارند.

به علاوه، این باکتری‌ها تاثیرات ضمنی بر ایجاد اختلال‌های عصب زیستی و رفتاری دارند. برای نمونه، باکتری‌های روده ممکن است بر استفاده بدن از ویتامین B6 تاثیر داشته باشند، که خود تاثیرات عمیقی بر سلامت سلول‌های عصبی و ماهیچه‌ای ما دارد.

باکتری‌ها مرز تحمل ایمنی ما را تنظیم می‌کنند و به این خاطر ممکن است بر بیماری‌های خودایمن مانند ام.اس. تاثیر داشته باشند. اگر چه همچنان این بحث مطرح است که آیا باکتری‌های روده واکنش‌های نگرانی مرتبط با استرس را تشدید و یا تعدیل می‌کنند؟ اما هم‌اکنون نشان داده شده که آنها بر رفتارهای مرتبط با نگرانی اثر دارند.

نقش شگفتی‌آور باکتری‌های روده به همین جا پایان نمی‌گیرد. بخش علمی روزنامه نیویورک تایمز نیز به تازگی مطلب جالبی در مورد ویژگی این باکتری‌ها با عنوان گروه خون شما چیست؟ گروه میکروب روده شما چیست؟ داشته است.

در اوایل سده 1900، دانشمندان کشف کردند که هر کسی به یکی از چهار گروه خونی تعلق دارد. اکنون، آنها راه تازه‌ای برای طبقه بندی انسان‌ها کشف کرده‌اند: باکتری‌ها.

هر انسانی میزبان هزاران گونه از میکروب‌های گوناگون است. اما، یک گروه از دانشمندان اکنون گزارش می‌کنند که فقط سه گونه متفاوت از سامانه‌های زیستی در شکم کسانی که آنها را مطالعه کرده‌اند، وجود دارد.

راب نایت، زیست شناس دانشگاه کلرادو می‌گوید: این پیشرفت قابل ملاحظه است. این اولین نشانه از آن است که سامانه زیست محیطی شکم انسان ممکن است به گروه‌های قابل تفکیکی دسته بندی شود.

پژوهشگران این تحقیق، که پیر بورک از آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپایی در هایدنبرگ آلمان هدایت آن را بر عهده داشت، هیچ رابطه‌ای میان روده (enterotypes) و پیشینه قومی افراد اروپایی، آمریکایی، و ژاپنی که مورد مطالعه قرار دادند، نیافتند.

همچنین آن‌ها نتوانستند رابطه‌ای میان جنسیت، وزن، سلامتی و یا سن با  روده برقرار کنند. آنها اکنون در جستجوی توضیحات دیگری هستند. یک امکان این است که گونه‌های پیشتاز میکروب‌ها به ندر‌ت در شکمبه یا روده‌های نوزادان جا خوش می‌کنند. این میکروب‌ها روده را چنان تغییر می‌دهند که فقط گونه‌های خاصی بتوانند جا پای آن‌ها بگذارند.

اما دلیل تفاوت‌های اینتروتایپ‌ها هر آنچه باشد، آن‌ها ممکن است اثرات مشخصی بر سلامت انسان‌ها داشته باشند. میکروب‌های روده‌ای در هضم غذا کمک می‌کنند و ویتامین‌ها را، با استفاده از آنزیم‌هایی که یاخته‌های خود ما نمی‌توانند بسازند، ترکیب می‌کنند.

!Dr.Khabaz 

/ 0 نظر / 12 بازدید