گزارش ها حاکی از آن است که روند کاهش لایه اوزون متوقف شده است!

AFP: لایه محافظ اوزون به خاطر تمیدات انجام شده و محدودیت استفاده از برخی مواد مضر برای این لایه،روند نازک شدن خود را متوقف کرده است.طبق گزارشات ، قرارداد سال 1987 که به موجب آن استفاده از CFC و افشانه ها و دیگر موادی که برای لایه اوزون مضر بود،ممنوع شد،هم اکنون موفقیتهایی در جهت محافظت از این محافظ ارزشمند زمین بدت آمده است.

اوزون لایه محافظ طبیعی است که از نفوذ اشعه فوق بنفش به سطح زمین جلوگیری میکند.اگر این اشعه به سطح زمین برسد میتواند عامل بیماریهایی چون آفتاب سوختگی،سرطان پوست و ... شود.

نخستین نشانه های سوراخ شدن این لایه در بالای قطب جنوب در سال1970 دیده شد.و در سال 1980 دانشمندان متوجه شدند این وضعیت در حال بدتر شدن است.بلافاصله پس از آن196 کشور قرارداد مونتریال (Montrial) را امضا کردند.

*زودتر از آنچه تصور میشد!

اکنون دانشمندان امیدوارند لایه اوزون دوباره خود را بازیابی کند.طبق گزارشات این کمی زودتر از حد انتظار در حال رخ دادن است.گرچه هنوز CFCها به طور کامل ریشه کن نشده اند.

سوراخ لایه اوزون بر فراز قطب جنوب سالها تحت بررسی دانشمندان بود و مشاهده میشد که این سوراخ در فصل بهار هر سال رو به افزایش میگذاشت.این سوراخ بر تغییرات گرمای سطح زمین و الگوهای بادها تاثیرات چشمگیری داشت.

منبع:ABC Science

ترجمه:Dr.:.Khabaz!

برای مشاهده متن(اصلی) انگلیسی این پست در اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

/ 0 نظر / 33 بازدید