تغذیه با شیر مادر از ابتلا به ایدز پیشگیری می‌کند.

تحقیقات انجام شده در زیمبابوه نشان می‌دهد در صورتی که مادر آلوده به ویروس ایدز نوزاد خود را منحصرا با شیر خود تغذیه کند احتمال انتقال ویروس این بیماری کاهش می‌یابد. به گزارش پایگاه اینترنتی ‪ medlineplus.com‬از بالتیمور ، دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز ، دانشگاه زیمبابوه و گروه بهداشت حراره در زیمبابوه رژیم غذایی ، میزان ابتلا به ایدز و مرگ و میر را در ‪ دو‬هزار کودک از زمان تولد تا دو سالگی بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که شیر مادر در پیشگیری از ایدز بسیار موثر است.

این تحقیق نشان داد خطر مرگ به دنبال ابتلا به ایدز در کودکانی که با ترکیبی از غذاهای جامد و شیر حیوانی تغذیه می‌شوند تا سه برابر بیشتر از کودکانی است که فقط شیر مادر می‌خورند. تغذیه با شیر مادر حتی احتمال مرگ را در کودکان مبتلا به ایدز کاهش می‌دهد. تاخیر در شروع تغذیه با غذاهای جامد تا سه ماهگی در کاهش آلودگی به ویروس ایدز موثر است.

این یافته نشان داد تاخیر در شروع تغذیه کمکی یا جایگزین به جای شیر مادر در نوزادان مادران مبتلا به ایدز خطر مرگ و میر و حتی ابتلا به ویروس ایدز را کاهش می‌دهد. این یافته‌ها از این جهت که بیشتر مادران آفریقایی نمی‌توانند جایگزین مطمئن و سالمی بجای شیر خود بیابند با اهمیت است.

/ 0 نظر / 11 بازدید