جرم‌گیری دندان،‌ مفید یا مضر؟

 همه این مطالب می‌تواند درست باشد، اما قبل از این‌که از مزایا و معایب جرم‌گیری دندان‌ها بگوییم، بهتر است بدانیم جرم دندانی چیست و چرا دندانپزشکان توصیه می‌کنند که جرم دندانی باید هر چه سریع‌تر برداشته شود.

پروتئین‌های موجود در بزاق بتدریج روی سطح مینای دندان می‌چسبند، سپس میکروب‌های موجود در دهان به این پروتئین‌ها متصل می‌شوند و لایه نازکی را تشکیل می‌دهند که به آن پلاک دندانی گفته می‌شود.

این میکروب‌ها در صورت تجمع می‌توانند باعث پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه‌ای شوند. با گذشت زمان، کلسیم موجود در بزاق روی پلاک دندانی نشسته و آن را تبدیل به لایه سختی می‌کند که به آن جرم دندانی می‌گوییم. مهم‌ترین مشکلی که توسط جرم دندانی ایجاد می‌شود، التهاب لثه و عقب‌نشینی تدریجی لثه است که منجر به از دست رفتن استخوان اطراف دندان‌ها و لقی آنها می‌شود.

از اولین علامت‌های التهاب لثه، خونریزی هنگام خوردن غذاهایی مانند سیب و هنگام مسواک زدن است. این اتفاقات معمولا بسیار آهسته روی می‌دهند و متاسفانه وقتی منجر به خونریزی قابل توجه لثه و مشکلات شدید لثه‌ای نشوند، به آنها بی‌توجهی می‌کنیم.

بنابراین در صورت تشکیل جرم، برداشت هر چه سریع‌تر آن به منظور حفظ سلامت لثه‌ها ضروری است. یکی از محل‌های شایع تشکیل جرم، سطح داخلی (رو به سمت زبان) دندان‌های جلویی فک پایین است. پس از انجام جرم‌گیری باید با رعایت بهداشت و استفاده مناسب از مسواک و نخ دندان و تمیز کردن تمامی نواحی دهان، از تشکیل مجدد آن تا حد امکان جلوگیری کرد.

ایجاد حساسیت موقت دندان بعد از جرم گیری، طبیعی بوده و با رعایت بهداشت در عرض چند هفته کاملا بهبود می‌یابد. دلیل بروز مشکلات دیگری مانند لقی دندان‌ها، وجود جرم به مدت طولانی بوده که موجب از بین رفتن استخوان و لثه اطراف دندان‌ها شده، اما خود جرم به طور کاذب دندان‌ها را به هم چسبانده و وقتی آن را برمی‌داریم، تازه این لقی پدیدار می‌شود؛

بنابراین با مراجعه منظم به دندانپزشک و انجام بموقع جرم‌گیری می‌توان از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کرد.

/ 0 نظر / 31 بازدید